Sıkma Kehribar ve Damla Kehribar Tesbih Nedir ? ? Nasıl Ayırt Edilir ?

Sıkma Kehribar  ve Damla Kehribar Tesbih Nedir ? Nasıl Ayırt Edilir ?

Öncelikle özet olarak belirtmek gerekirse , sıkma kehribar kesinlikle doğal bir kehribar türü değildir. Evet yani doğadan çıkmamıştır veya doğadan çıkan kehribar taşlarının herhangi bir kimyasal tepkimesiyle yapılmamıştır. Sıkma kehribarlar kimyasal malzemelerden döküm yapılarak elde edilen kimyasallardır. Tür olarak katalinlere çok yakındırlar, hatta şu anda artık ikisini ayırmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Çünkü sıkma kehribar tesbihlerin ve katalinin özel bir kimyasal değeri yoktur,

Belirli bir sertliğe cevap verebilen ve  zamanla renk değiştiren  / rengi koyulaşan her katalin türevi kimyasal türevi piyasaya sıkma kehribar diye sürülmektedir.

Peki neden tercih edilmektedir ?  Renkleri gösterişli olduğu için , çekimi kolay olduğu ve zamanla renk değiştirdiği için daha çok tercih edilmektedir. Ve aynı zamanda fiyat olarak çok özel bir işçiliğe sahip değillerse  sıkma kehribalar damla kehribarlardan çok daha ucuzdur. Damla kehribar ve sıkma kehribarlar fiyatlarını kehribar alanında uzman olan  şu siteden karşılaştırabilirsiniz : Tesbih

Sizde fiyatları kontrol ettiyseniz yerine göre aynı büyüklüğe ve yakın değerde usta işçiliğine sahip bir damla kehribar 4-5 kat daha fazla fiyata kadar çıkabilmektedir.

Peki piyasada satılan Osmanlı Sıkma Kehribar Adı Altında  1000 liradan başlayıp 10.000 tl ye kadar satılan sıkma kehribarlarda mı doğal değil ?

Evet onlarda diğer sıkma kehribarlar gibi kimyasal dökümlerdir. Pahalı olmasının tek sebebi ,eski olmaları ve bulunmalarının git gide daha da zor hale gelmesidir. Şu anda alacağınız güncel bir pul 1-2 tl olduğunu ve antika bir pul almak istediğinizde fiyatının çok ciddi seviyelere yükselmesi hangi sebeple ise Osmanlı Sıkma Kehribarlarında yüksek fiyatlarla satılması aynı sebepledir.

O sebeple eğer doğal kehribar çekmek istiyorsanız kesinlikle damla kehribar tesbih çekmelisiniz ve tesbihi sadece güvenilir firma olan tesbihci lerden almalısınız :).

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir